آموزش دوخت دستکش نوزادان به روش ساده با استفاده از پارچه‌های اضافی

آموزش دوخت دستکش نوزادان به روش ساده با استفاده از پارچه‌های اضافی

دستکش برای نوزادان کاربردهای مختلفی دارد، مثلا دستان نوزاد شما را از سرما حفظ می‌کند و یا از خراشیده شدن صورت نوزاد با ناخن‌ها جلوگیری می‌کند. در هر صورت دستکش نوزادان از لوازم ضروری در سیسمونی نوزاد است و همه خانواده‌هایی که قرار است به زودی صاحب فرزند شوند باید یک جفت از این دستکش‌ها را برای نوزاد خود تهیه کنند. البته با افزایش قیمت لباس و وسایل نوزاد تهیه این وسایل هم هزینه زیادی به خانواده‌ها تحمیل می‌کند و دستکش نوزادان هم قیمت کمی ندارد اما شما با کمی ذوق و خلاقیت می‌توانید یک جفت دستکش برای نوزاد خود بدوزید. در این مقاله اختصاصی از اتاق کیف ما روش دوخت دستکش نوزادان را به شما آموزش خواهیم داد تا با این کار بتوانید هزینه های سیسمونی را کاهش دهید.

وسایل لازم برای آموزش دوخت دستکش نوزادان

پارچه رویه دستکش حدود ۲۰ در ۴۰ سانتی‌متر
پارچه آستر دستکش حدود ۲۰ در ۴۰ سانتی‌متر (این دو نوع پارچه می‌توانند از هر طرح و رنگی باشند اما حتما دقت داشته باشید که یک پارچه ضد حساسیت و قابل شستشو برای دوخت دستکش نوزادان انتخاب کنید)
کش مقنعه دو قطعه ده سانتی‌متری
قیچی و نخ و سوزن و سایر وسایل دوخت و دوز

وسایل لازم برای دوخت دستکش نوزادان

روش دوخت دستکش نوزادان

ابتدا باید کار را با تهیه الگو آغاز کنید. الگوی دستکش نوزادی بسیار ساده است و فقط باید اندازه‌های مناسب را برای آن انتخاب کنید. برای یک نوزاد چند ماهه یک دستکش به طول ۱۲ سانتی‌متر و عرض ۱۰ سانتی‌متر کاملا مناسب خواهد بود. این اندازه‌ها را به شکل یک مستطیل روی کاغذ الگو ترسیم کرده و گوشه‌های بالای آن را کاملا گرد کنید.

دقت داشته باشید که دستکش نوزادی کاملا شبیه به کیسه است و نیازی به انگشت و بخش‌های مجزا ندارد. البته اگر می‌خواهید برای یک نوزاد تازه متولد شده دستکش بدوزید می‌توانید اندازه‌ها را کمی کمتر کنید. پس از آن که الگوی دستکش را تهیه کردید چهار عدد از این الگو را از پارچه اصلی و چهار عدد هم از پارچه آستر برش بزنید (۷ میلی‌متر جای دوخت را فراموش نکنید). بهتر است این الگو را متقارن برش بزنید تا نیازی به برعکس کردن برش وجود نداشته باشد.

آموزش دوخت دستکش نوزادان

حال نوبت به دوخت دستکش نوزادان می‌رسد. برای این کار ابتدا دو قطعه مربوط به رویه دستکش را که برش زدید بردارید و طوری روی هم قرار دهید که طرف درست آن‌ها به هم چسبیده و طرف پشت آن‌ها رو به بیرون باشد .دور تا دور آن‌ها را مانند تصویر به هم بدوزید و فقط قسمت پایین را باز بگذارید پس از پایان دوخت، لبه‌های اضافی دوخت را با قیچی ریش ریش کنید. این کار به این دلیل باید انجام شود که موقع پشت و رو کردن دستکش، کار تمیزتر و یکدست‌ تر از آب در آید. سپس رویه را پشت و رو کرده و اتو بزنید.

دوخت دستکش نوزاد

در مرحله بعد سراغ قطعات مربوط به آستر دستکش بروید و آن‌ها را طوری روی هم قرار دهید که طرف درست آن‌ها رو به هم باشند. دور تا دور این دو قسمت را مانند تصویر به هم بدوزید و فقط طرف پایین را باز بگذارید. مقداری از قسمت پهلوی دستکش را هم باز بگذارید تا بعدا بتوانید از این قسمت، دستکش را پشت و رو کنید.

دوخت آستر دستکش نوزاد

در حالی که هنوز آستر را پشت و رو نکرده‌اید رویه دستکش را داخل آن قرار دهید و لبه‌های آن‌ها را با هم تنظیم کنید. این لبه‌ها را دور تا دور با چرخ خیاطی بدوزید تا آستر و رویه به هم متصل شوند. سپس از قسمتی که از آستر باز گذاشته بودید کار را پشت و رو کنید تا به چیزی مانند این تصویر برسید.

دستکش نوزادان

حال آستر را داخل دستکش برگردانید و یک دوخت دیگر روی لبه دستکش بزنید طوری که حداقل یک سانتی‌متر از لبه فاصله داشته باشد تا بتوانید کش مقنعه را از آن عبور دهید. کش را بردارید و از شکاف باقی مانده روی آستر عبور دهید و دو انتهای آن را با سنجاق محکم کنید. سپس آن را هنگام دوخت باز کرده و یک بار دیگر از روی کش با چرخ خیاطی بدوزید و لبه‌ها را بسته و محکم کنید.

برش دستکش نوزادان

همه این مراحل را برای لنگه دیگر دستکش هم انجام دهید تا دستکش‌های نوزادی زیبای شما برای استفاده آماده شوند. شما می‌توانید این دستکش‌ها را در طرح  و رنگ هماهنگ با سایر اجزای سیسمونی نوزاد انتخاب کنید اما از تزئینات اضافی و آویز و … خودداری کنید چون ممکن است برای نوزاد مضر و خطرناک باشند. این دستکش‌های زیبا می‌توانند بهترین هدیه برای خانواده‌هایی باشند که به زودی قرار است صاحب فرزند شوند. اگر تمایل به آموزش دوخت کیف دستی پارچه‌ای هم دارید می توانید به این لینک مراجعه کنید.

دستکش کامل دوخته شده نوزاد
دستکش آماده نوزاد

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش بلاگ در سایت اتاق کیف مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Made to be a Momma (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط کیفروم)

دیدگاه شما
فوتر مجله
استفاده از مطالب فروشگاه اتاق کیف فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق متعلق به این فروشگاه می‌باشد. Copyright © 2017 – 2023
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.